Kontakt os


Ansatte, kontor og landsstyre

Kontoret i Danmark

Den Danske Israelsmission
TORVET
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
Tlf: 7190 1885
Mail: kontor@israel.dk

Vi er til at træffe mellem 9-15 de fleste hverdage.

Israelsmissionen har sekretariat på TORVET, som er et arbejdsfællesskab mellem Menighedsfakultetet, Promissio og Israelsmissionen. Derudover huser TORVET også Kristelig Handicapforening og Wycliffe.

Ansatte og frivillige i Danmark


Christian Rasmussen

GENERALSEKRETÆR

Mail: christian@israel.dk, Tlf: 42405640

Kirsten Bitsch Lang

KOMMUNIKATIONSANSVARLIG

Mail: kirsten@israel.dk, Tlf: 7190 1885

Maria Israelsmissionen

Maria Strøm Risbjerg

Kommunikationsmedarbejder

Mail: maria@israel.dk, Tlf.: 7190 1885

Kasper Bergholt

Bibelunderviser

Mail: kasper@israel.dk

Kent Rasmussen

Landsleder, Israelsmissionens Unge

Mail: kent@israel.dk, Tlf.: 50 460 560

Mads Bjørn Thuren

Dialogmedarbejder i København

Mail: madsbjoern@israel.dk

Bodil Skjøtt

Frivillig

Mail: bodil.skjott@gmail.com, Tlf: 23718264

Ansatte i Israel


Familien Serner

Præstefamilie, David og Elisabeth Serner, udsendt til Jerusalem
 
Den Danske Kirke i Jerusalem; Bar Kochba Street 91/5; IL-Jerusalem 97892;
Tlf.: 00972 (0) 54 44 23 154 ; Mail: jerusalem@israel.dk

Landsstyret


Krista Rosenlund Bellows

Formand

Tlf. 2131 3455, kristabellows@hotmail.com

Jan Mortensen

Næstformand

Lene Skovsgaard

Henrik Søgaard Kofoed

Jakob Wilms Nielsen

Merethe Pihl Konrad

Mona Kjær Nielsen

Jeppe Ladegaard

Giv det bedste tilbage

Vil du være med til at give budskabet om Jesus tilbage til det jødiske folk?

Følg os
på facebook


Kommende
begivenheder


Tilmeld dig
Nyhedsbrevet


Israelsmissionen | TORVET | Katrinebjergvej 75 | 8200 Aarhus N | Tlf. 7190 1885 | kontor@israel.dk | Reg.nr. 0994 kontonr. 0003054500 | MobilePay 30503