Kontakt os


Ansatte, kontor og landsstyre

Kontoret i Danmark

Den Danske Israelsmission
TORVET
Katrinebjergvej 75
8200 Aarhus N
Tlf: 7190 1885
Mail: kontor@israel.dk

Vi er til at træffe mellem 9-15 de fleste hverdage.

Israelsmissionen har sekretariat på TORVET, som er et arbejdsfællesskab mellem Menighedsfakultetet, Promissio og Israelsmissionen. Derudover huser TORVET også Kristelig Handicapforening og Wycliffe.

Ansatte i Danmark


Arne Pedersen

Generalsekretær
Mail: arne@israel.dk, Tlf: 2259 0733
Maria Israelsmissionen

Maria Strøm Risbjerg

Kommunikationsansvarlig

Mail: maria@israel.dk, Tlf.: 7190 1885

Julie Kajgaard

Teologisk netværker

Mail: julie@israel.dk, tlf.: 7190 1885

Mads Bjørn Thuren

Dialogmedarbejder i København

Mail: madsbjoern@israel.dk

Kasper Andreas Bergholt

Bibelunderviser

Mail: kasper@israel.dk

Kent Rasmussen

Landsleder, Israelsmissionens Unge

Mail: kent@israel.dk, Tlf.: 50 460 560

Ansatte i Israel


Familien Serner

Præstefamilie, David og Elisabeth Serner, udsendt til Jerusalem
 
Den Danske Kirke i Jerusalem; Bar Kochba Street 91/5; IL-Jerusalem 97892;
Tlf.: 00972 (0) 54 44 23 154 ; Mail: jerusalem@israel.dk

Landsstyret


Krista Rosenlund Bellows

Formand

Tlf. 2131 3455, kristabellows@hotmail.com

Jan Mortensen

Næstformand

Lene Skovsgaard

Medlem af forretningsudvalget

Mona Kjær Nielsen

Merethe Pihl Konrad

Jeppe Ladegaard

Jan Vogt Hansen

Jakob Wilms Nielsen

Giv det bedste tilbage

Vil du være med til at give budskabet om Jesus tilbage til det jødiske folk?

Følg os
på facebook


Tilmeld dig
Nyhedsbrevet


Israelsmissionen | TORVET | Katrinebjergvej 75 | 8200 Aarhus N | Tlf. 7190 1885 | kontor@israel.dk | Reg.nr. 0994 kontonr. 0003054500 | MobilePay 30503