Under løvhyttefesten fejres israelitternes vandring i ørkenen og Guds beskyttelse under vandringen, men også hans løfte om engang at gøre alting nyt.
Løvhyttefesten er gledet ud af kirkens kalender. De fleste kirker fejrer en høst- og takkefest, men uden at sætte det i forbindelse med løvhyttefesten.
Løvhyttefesten kan på mange måder berige den traditionelle høstfest, fordi den berører temaer som taknemlighed, fællesskab med Gud og hinanden og håbet om den nye jord.
Ønsker i at holde en løvhyttefest?
Vi tilbyder følgende:
1) Vi sætter en løvhytte op hos jer – i eller ved jeres kirke/menighed.
2) Vi er med til et arrangement, hvor vi fortæller om festen og hytten, og hvad vi kan lære af den. Det kan være alt fra 10 minutters kirkekaffe til 60 minutters foredrag. Kirkekaffens småkager kan erstattes med æbler og sød honning
3) Vi stiller løvhytten til rådighed for jeres børnearbejde, minikonfirmander og konfirmander.
Hæftet ”7 dage i himlen” har ideer og forslag til, hvordan hytten kan pyntes op og aktiviteter, man kan lave i forbindelse hermed. Find hæftet ved at trykke på knappen herunder.
4) Vi holder konfirmandundervisning med undervisning om, hvad løvhytten lærer os om livet i dag – med Gud og med hinanden.
Læs mere om løvhyttefesten ved at trykke på knappen herunder.